
Ahol a kurd álmok véget érnek, avagy kinek az érdeke Erdogan háborúja?
A független Kurdisztán megalakulásának napjainkban nincs esélye, de a helyi szintű kurd autonóm területek működőképesek lehetnek. Ez az elmúlt évek...
Csehország egész területére kiterjesztené a tiltakozáshullámot Andrej Babiš miniszterelnök összeférhetetlenségi botránya miatt a Millió Pillanat a Demokráciáért civil szervezet. Az első demonstrációt kedden, munka után tartották a prágai Vencel-téren. Az eseményről a magyarországi sajtó a Magyar Távirati Iroda (MTI) dezinformatív tudósítása alapján számolt be.
Andrej Babiš cseh miniszterelnök lemondását követelte a prágai Vencel-téren kedd délután 18 órától több tízezer ember. Prága központi terének nagyjából harmada telt meg. A rendezők szerint 80 ezer ember, a cseh rendőrség szóvivője tájékoztatása alapján 35 ezer ember tiltakozott az egy óráig tartó rendezvényen.
Az eseményt a Millió Pillanat a Demokráciáért elnevezésű civil szervezet szervezte, amely idén tavasszal kezdte el tiltakozássorozatát szervezni a cseh kormányfő botrányai miatt. Az első demonstrációkra még csak néhány tízezren mentek ki, de júniusban 250 ezer, novemberben 200 ember követelte Babiš lemondását.
A civil szervezet azért hívta ki újra az embereket az utcára, mert a november végétől több politikai fordulat is történt a cseh miniszterelnök személyét érintő politikai botrányokban. Az Európai Bizottság (EB) könyvvizsgáló csoportja november végi végső jelentésében megerősítette Andrej Babiš cseh miniszterelnök politikai és gazdasági összeférhetetlenségét és azt, hogy a törvénytelenül felvett pénzt Brüsszel felé vissza kell fizetni.
Szintén a napokban történt, hogy Polt Péter kollégája, a cseh legfőbb ügyész hatályon kívül helyezte beosztottja szeptemberi döntését, amely értelmében ősszel ejtették a Babiš és társai elleni nyomozást. Akkor úgy tűnt: a cseh kormányfő elkerülheti a bíróságot.
Fordulat: újra gyanúsított Andrej Babiš – Brüsszel a cseh kormányfő politikai-gazdasági összeférhetetlenségét erősítette meg
Újra gyanúsított Andrej Babiš, miután csütörtökön a cseh legfőbb ügyész hatályon kívül helyezte a cseh kormányfőt felmentő szeptemberi ítéletet. Egy nappal korábban az Európai Bizottság (EB) a cseh kormányfő gazdasági-politikai összeférhetetlenségét megállapító könyvvizsgálatát hozták nyilvánosságra. Cikkünkben a korrupciós botrány legújabb fejleményeit foglaljuk össze. Ami biztos: Babiš támogatottsága változatlan, a csehek harmada támogatja politikáját.
A Millió Pillanat a Demokráciáért civil szervezet új tiltakozási hullámot indított el 2019 december 10-én a prágai Vencel-téren, amelynek ezúttal mintegy harmada telt meg tiltakozókkal. Fotó: Lukáš Bíba, Aktualne.cz, ČTK
A kedd délutáni prágai demonstráción a politikai tartalmú beszédek mellett kihírdették a decemberi tiltakozások menetét is.
A civil szervezet december 16-án a cseh falvakban, kistelepüléseken szervez tiltakozó gyűléseket. Megtudhattuk, hogy a hétfői napig hivatalosan 120 kis-, és közepes településről jelezték a cseh kormányfő lemondását követelő események megtartását.
December 17-én a cseh főváros következik, ahol egy újabb ún. kreatív-demonstrációt szerveznek. Az ilyen típusú eseményen, a szervezők ajánlásai szerint, járdákra fognak különböző politikai üzeneteket festeni, cseh és angol nyelvű szórólapokat terjeszteni, valamint tiltakozásul különböző hangot adó kiegészítő tárgyakat is felhasználni.
Jövő héten csütörtökön, december 19-én újra országos demonstrációt szerveznek, de ezúttal nem a falvakban és a kistelepüléseken, és nem is Prágában, hanem a csehországi megyeszékhelyeken. A fővárosban és a falvakban lakókat ezúttal a megyei központokban megszervezett akciókra várják.
Az akciósorozat bevallott célja, hogy az embereket minél szélesebb körben, országosan is tájékoztassák a Babiš körüli botrányokról, illetve, hogy a Millió Pillanat a Demokráciáért civil szervezet tiltakozó akcióját Csehország egész területére kiterjesszék. Hasonló akciókat eddig Prágában és csak nagyobb cseh városokban szerveztek.
„Két és fél év óta orrunknál fogva vezet, tudatosan hazudozik. Csehország egy ember cégévé vált,” mondta a cseh kormányfőről beszédében Benjamin Roll főszervező, aki szerint Babiš a cseh államigazgatás gépezetét saját vagyoni gyarapodására használja. Ismert: a november közepén tartott kétszázezres demonstráción a szervezők januári folytatást ígértek.
„Korábban vagyunk itt, mint ahogy azt ígértük. Már most itt vagyunk. Elegünk van,” jelentette ki Roll, aki szerint a legutolsó fejlemények tükrébben csak a többszázezres tömegtüntetések miatt nem hívta vissza eddig Babiš a legfőbb ügyészt és nem intézett támadást a független médiával szemben.
A civil demonstráció szervezői négy követelést fogalmaztak meg, amelyekre beszédeikben többször visszatértek. Ezek:
Az európai könyvvizsgálati jelentés egyértelműen fogalmazott jelezte beszédében a civil szervezet másik főszervezője Mikuláš Minář. „Ne a nép fizesse vissza a miniszterelnök által okozott kárt. Babiš fizesse vissza, ami nem az övé!” – tette hozzá.
A tüntetésen még elhangzott, hogy a civilek akciói önmagában nem elegendőek, a cseh társadalomnak szüksége lenne a politikai pártok minőségi munkájára is. Az eddig elhangott nyilatkozatok alapján úgy tűnik, hogy a Millió Pillanat a Demokráciáért szervezet az ilyen irányú folyamatok katalizátora szeretne lenni. Korábban felmerült: a civilek párttá alakulnak, de a tervet láthatóan levették a napirendről. Mindenesetre a következő prágai demonstrációra a civilek az összes ellenzéki párt képviselőjét meghívták.
A szervezők után Jana Moravcová, a Cseh Környezetvédelmi Felügyelőség korábbi regionális igazgatója üzent a színpadról a csehországi köztisztviselőknek. A vélhetően az ipari lobbi hatására munkahelyéről eltávolított Moravcová beszédében a csehországi köztisztviselőknek üzent. Úgy vélte, hogy amikor a hatóságok egy jogtalanul kifizetett EU-s támogatás felelősei után nyomoznak, akkor a valódi döntéshozók mindig magukra hagyják a köztiszviselőket.
Moravocvá azt tanácsolta a támogatásokról döntő csehországi tisztviselőknek, hogy bizonyítsák be, nem engedelmes bárányok, nem tehetnek meg velük mindent. Moravcová azt javasolta a köztisztviselőknek, hogy tanulmányozzák át a Babiš-ügy iratait, és ha bűncselekmény-gyanús esetet érzékelnek „beszéljék át egymás között, lépjenek kapcsolatba újságírókkal és a rendőrséggel, és ne vállalják át főnökeik törvénytelen döntéseinek felelősségét!”
A demonstráción felszólalt még David Ondráčka, a Transparency International (TI) korrupcióellenes szervezetet elnöke is. Beszédében arra kérte a cseh hivatalnokokat, „hogy még akkor is ha nehéz, emeljék fel fejük, és végezzék tisztességesen munkájukat.” A TI beszédében kijelentette: a Babiš körüli fejleményeket a 30 éves modern cseh demokrácia legnagyobb korrupciós és támogatási botrányának tartja.
Az egy órás demonstráció végén a tüntetők elénekelték a cseh himnuszt és egy részük a Vencel-térről a prágai Főpályaudvarra vonult a Na Příkopě, Hybernská és Opletalova utcákon át.
A résztvevők elkezdték osztogatni az éppen a környéken közlekedő embereknek a szervezők által előre elkészített 350 ezer darab „DEMISI” („Mondjon le!”) feliratú szórólapokat.
Část demonstrantů se přesunula na Hlavní nádraží. Chtějí oslovovat cestující a vysvětlit jim, proč se dnes v centru Prahy sešli pic.twitter.com/oGDq3Eyccw
— Kateřina Součková (@souckov_ka) December 10, 2019
A cseh közrádió beszámolója alapján Vencel-téri demonstráció szervezői kifejezetten kérték a résztvevőket, hogy kerüljék az agresszív kommunikációt és figyeljenek az esetleg közéjük szivárgó provokátorokra, valamint csak az általuk kijelölt és a rendőrség által biztosított területen vonuljanak.
“Dodržujte volný průchod!” azaz, “Engedjék a szabad átjárást!” felirattal a civil szervezet egyik aktivistáját látják a prágai Főpályaudvar egyik aluljárójában. Fotó: Jakub Pilhal, Aktualne.cz, ČTK
A Vencel-téri demonstráció idején a tér közepén hagyományosan zavartalan volt a villamosforgalom. A téren áthaladó autósforgalmat a demonstráció idejére a rendőrség a párhuzamos utakra terelte. A cseh sajtó szerint közlekedési problémák nem történtek a demonstráció idején.
A cseh miniszterelnök is kommentálta a tüntetést. Babiš szerint a civil szervezet annak ellenére demonstrál ellene, hogy a könyvvizsgálói jelentés nem érkezett meg Csehországba, és a cseh ügyészség sem tudta bíróság elé állítani.
„Respektáljuk, hogy demokrácia és szólásszabadság van az országban, mindenkinek jogában áll tüntetni bárki ellen. De azért, mert a tüntetők gyűlölik Babišt, egészen biztosan nem tervezek lemondani” – írta a cseh miniszterelnök a helyi közrádió megkeresésére sms üzenetben.
A kormánypropagandán – Hirado.hu – kívül az új csehországi tiltakozáshullám kezdetéről a függetlennek vagy ellenzékinek tartott 444.hu, Hvg.hu, Index.hu, 24.hu számoltak be – a Magyar Tájékoztatási Iroda (MTI) tudósítása alapján. A magyarországi adófizető és online felületeket olvasó állampolgárok torzítva értesültek a legfrissebb csehországi eseményekről.
Az MTI tudósítása szerint „a cseh kormányfő elleni újabb tüntetés apropója, hogy az Európai Bizottság könyvvizsgálói állítólag összeférhetetlenséget állapítottak meg Babis politikai és vállalkozói tevékenysége között.”
Ez a kijelentő mondat azért félrevezető állítás, mert az Európai Bizottság (EB) november 29-i jelentésében nem „állítólag”, hanem egyértelműen és véglegesen mondták ki a cseh kormányfő politikai és gazdasági összeférhetetlenségét egy nemzeti szintű paragrafusra hivatkozva. A magyarországi MTI gyakorlatilag átvette a cseh kormányfő narratíváját, amely kétségbevonja az EB-audit vizsgálatát.
A megvizsgált magyarországi beszámolók alapján jegyezzük meg, hogy a Népszava cikkében a valóságnak megfelelően szerkesztették át az MTI anyagát.
A köztévé honlapján is szemlézett MTI-hír tendenciózus valóságformálására egy másik példa, amikor a fideszes befolyás alatt álló hírügynökség tudósítása szerint „a tüntetők ezrei a Vencel térről a közeli vasúti főpályaudvarra vonultak, minek következtében problémák keletkeztek a vasúti csomópont működésében. Hasonló módon megbénult a prágai városközpontban az autós forgalom is.”
A fenti mondatokat az összes megvizsgált magyarországi fősodratú hírportál átvette, miközben sem a cseh sajtó sem a cseh rendőrség nem írt az MTI által jelzett közlekedési problémákról. A cseh miniszterelnök tulajdonában lévő expres.cz bulbárlap tudósításában mindössze a tömött metrószerelvényeket és a hangzavart tudta a demonstrálók bűneként beállítani.
Vezető képünkön a prágai Főpályaudvar belső terében apácák követelik a cseh kormányfő lemondását (Demise!) a 2019 december 10-én kezdődött csehországi kormányellenes új tiltakozáshullám első rendezvényén. Fotó: Lukáš Bíba, Aktualne.cz, ČTK
Írta: Bőtös Botond
Ha már egyszer itt vagy…
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri adománnyal, vagy havi előfizetéssel. Kattints ide a támogatási lehetőségekért!
A független Kurdisztán megalakulásának napjainkban nincs esélye, de a helyi szintű kurd autonóm területek működőképesek lehetnek. Ez az elmúlt évek...
Miután mindenki biztosra vette hogy a romániai Korrupcióellenes Ügyészség volt vezetője a befutó, a francia jelölt megüzente, hogy nem száll...
A munkáspárti miniszterelnök, Joseph Muscat januárra jelentette be lemondását, addig azonban befolyással lehet a legközelebbi munkatársait érintő korrupciós és gyilkossági...
Mikor leomlott a Berlini Fal, a következő dominó Prága & Pozsony volt, értelemszerűen. Mesés férfiak kurblival, seggstemplivel, villamosban trombitáló tűzoltózenekarral,...