Kíváncsiságunk határtalan. Az Átlátszó külpolitikai blogja: hírek, elemzések és tudósítások a nagyvilágból és a szomszédból, a teljesség igénye nélkül.
Különös csata bontakozik ki épp a szemünk előtt: miközben Románia az EU soros elnökségét látja el, az ország legbefolyásosabb politikusát, Liviu Dragneát azzal gyanúsítja a román Korrupció-ellenes Ügyészség (DNA) valamint az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF), hogy a Tel Drum SA nevű céget közpénzek és EU-források eltérítésére használta fel.
Adj 1%-ot, hogy megtudd, mire megy el az adód 99 százaléka!
A Teleorman megyében bejegyzett egykori állami útépítő vállalat, a Tel Drum SA papíron sosem volt Dragnea tulajdona. Miközben tulajdonosai rendre Dragneához szorosan köthető üzletemberek voltak, a vállalat az évek során több száz millió euró értékű közbeszerzést nyert.
Dragnea politikai pályája ebben az időszakban folyamatosan ívelt felfele: több ízben volt miniszter, 2012-től Teleorman megyei képviselő, 2015-től pedig a legnagyobb romániai kormánypárt, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, ezzel párhuzamosan a képviselőház elnöke.
Büntetett előélete miatt nem lehet miniszterelnök
Bár Romániában hagyományosan a legnagyobb kormánypárt vezetője egyben a miniszterelnök is, ezt a funkciót Dragnea nem töltheti be, ugyanis 2016-ban felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték a 2012-es népszavazás manipulálása miatt. Dragnea jelenleg egy további büntetőügyben is vádlott, ezen kívül a most bemutatott Tel Drum-ügyben is bűnvádi eljárás folyik ellene.
Az OLAF és a DNA lényegében azt állítja, Dragnea illegálisan részesült a Tel Drum SA által bonyolított üzletekből.
A DNA szerint a cég tulajdonképpen Dragnea tulajdona, és arra használta a céget, hogy EU-s pénzalapokból sikkasszon.
A Tel Drum SA-t 1998-ban privatizálták, kezdetben a részvények 99 százalékát Teleorman megye tanácsa birtokolta. Amikor Liviu Dragnea lett Teleorman megye tanácselnöke, a cég tulajdonost váltott.
A 2002-es adásvételi szerződésen Dragnea aláírása szerepel, a vásárló a tanácselnök egyik barátja, Marian Fişcuci. 2005-ben a cég tulajdonosainak száma háromra bővül – az új tulajdonosok Dragnea egykori egyetemi évfolyamtársai.
Később a cég ún. „bearer share” (bemutatóra szóló részvény) alapon kezd működni: ez azt jelenti, hogy a cég tulajdonosai nincsenek bejegyezve a cégbíróságon, az a tulajdonos, aki a részvényeket a maguk fizikai valójában birtokolja.
A bemutatóra szóló részvény nem névre szól és bármikor átruházható, a tranzakciónak pedig semmilyen nyoma nem marad. Egy tulajdonosváltás ebben a konstrukcióban egyszerűen annyi, hogy a részvényt a maga fizikai valójában átadják az új tulajdonosnak.
Megérte Brazíliában nyaralni
2008 és 2014 között, miközben a Tel Drum sorra nyerte a közbeszerzéseket, Liviu Dragnea többször is Brazíliában nyaralt a cég tulajdonosaival. A legtöbb szerződést a Tel Drum abban az időszakban írta alá, amikor a tulajdonosok Brazíliában nyaraltak.
Miközben Dragnea azt állítja, hogy legalább tíz éve semmilyen kapcsolatban nem áll a Tel Drum tulajdonosaival, és hogy soha semmilyen haszna nem származott a cég által megnyert közbeszerzésekből, az OCCRP és a brazil Época Magazine által feltárt bizonyítékok ennek az ellenkezőjét mutatják.
Brazil határvédelmi dokumentumok, videók és fotók tanúsítják, hogy Dragnea és a Tel Drum volt ügyvezető igazgatója, Petre Pitiș többször is vakációztak együtt egy Cumbucóban, Brazília északkeleti partján levő halászfaluban található luxusvillában.
A Casa Grande nevű luxusvilla jelenleg üresen áll, csak a takarító személyzet bukkan fel időről időre: ők azt állítják, hogy a tulajdonosok már nem használják az ingatlant, de nem is bérelhető a ház.
A villát egyébként Mugurel Gheorghiaș, a Tel Drum egyik volt tulajdonosa vásárolta 2010-ben egy Brazíliában bejegyzett cégen keresztül. Dokumentumok azt is bizonyítják, hogy Dragnea és Gheorghiaș többször tartózkodtak egy időben Brazíliában, illetve vakációztak a tengerparti luxusvillában.
Comana különös módon lett öngyilkos
Egy további üzletember, Costel Comana szintén gyakori vendég volt a brazíliai halászfaluban. Comana már nem él: 2015 februárjában, egy Kolumbiából Costa Ricába tartó repülő mellékhelységében öngyilkos lett, miután korrupció miatt Romániában vádat emeltek ellene.
2017 augusztusában a DNA ügyészei azzal vádolták meg Pitiș-t, hogy hamis és hiányos dokumentumok segítségével törvénytelenül jutott uniós támogatáshoz, hogy aztán a pénzből egy túlárazott mobil aszfaltkeverőt vásároljon.
Ezzel párhuzamosan Brazíliában is nyomozás indult, azzal a gyanúval, hogy a csoport egy sor ingatlanvásárlás révén próbált pénzt mosni Cumbucóban. „Azt vizsgáljuk, hogy honnan származott az a pénz, amivel Brazíliában ingatlanokat vásároltak” – nyilatkozott Carlos Wagner Barbosa Guimarães, a Ceará állam ügyésze februárban.
Egyik kulcsfigura a romániai csoport brazíliai ügyintézője, Cauby Cursino Campos Junior lehet: ő a Costel Comana által alapított két cég, a Regiotrans Fabricação de Locomotivas LTDA valamint a Robra Construção LTDA részvényese, továbbá 1 százalékot birtokol abból a cégből, melyet Mugurel Gheorghiaș használt a Casa Grande megvásárlására.
Campos Junior azonban úgy nyilatkozott, nem tud semmit a romániai üzletemberek brazíliai dolgairól. Guimarães ügyész szerint az ingatanok felvásárlása Costel Comana halálával lelassult.
Szerzők: Daniela Castro, Guilherme Amado, Paul Radu és Ana Poenariu
Magyar fordítás: Sipos Zoltán. Az eredeti, angol nyelvű cikket itt olvashatja.
Kiemelt kép: a brazil tengerpart és a strand a ház közelében, ahol Dragnea és társai találkoztak. Fotó: OCCRP/Guilherme Amado
A magyarországi demokráciával és jogállamisággal szemben felmerülő kritikák felől akár ideálisnak is tűnhetnek a nyugati képviseleti rendszerek. Közelebbről nézve azonban...
Nem áll jól Steve Bannon, az amerikai elnök egykori tanácsadójának “A Mozgalom” (The Movement) elnevezésű, az európai populista, szélsőjobboldali pártokat...
Nem áll jól Steve Bannon, az amerikai elnök egykori tanácsadójának “A Mozgalom” (The Movement) elnevezésű, az európai populista, szélsőjobboldali pártokat...