Kíváncsiságunk határtalan. Az Átlátszó külpolitikai blogja: hírek, elemzések és tudósítások a nagyvilágból és a szomszédból, a teljesség igénye nélkül.
A szlovák nemzeti bűnüldözési hatóság tegnap lefoglalta az OCCRP egyik partnerszervezete, a Cseh Oknyomozó Újságíró Központ munkatársának, Pavla Holcovának a mobiltelefonját. Az OCCRP követeli, hogy a szlovák hatóságok azonnal adják vissza az újságíró telefonját.
[sharedcontent slug=”cikk-kozepi-hirdetes”]
Amikor a szlovák rendőrség beszélgetni hívta Pavlát, ő azt hitte, egy barátságos eszmecserére számíthat, amellyel segítheti Ján Kuciak gyilkosainak felkutatását. Ám a rendőrségnek ekkorra már ügyészi felhatalmazása volt arra, hogy lefoglalják Pavla mobilját, ami arra utal, hogy már akkor a telefon lefoglalására készülhettek, amikor Pavlát elhívták a találkozóra.
Jan Kuciak szlovák újságírót és menyasszonyát február végén gyilkolták meg otthonában. Az olasz maffia ügyeit kutató újságíró utolsó, befejezetlen cikkeit a szlovák média és az OCCRP is közölte. Kapcsolódó cikkeink:
Amikor Jánt megölték, Pavla vele együtt dolgozott az OCCRP megbízásából. Pavla már korábban mindent elmondott a rendőrségnek, amit csak tudott, hogy segítse a nyomozást. Jan és Pavla barátok voltak, így Pavlának érdekében áll a nyomozást segíteni.
Ezzel szemben Pavlát nyolcórás kihallgatásnak vetették alá, melynek témája egyértelműen túlmutatott a Kuciak-gyilkosságon. A rendőrök elejtett megjegyzéseiből kiderült, hogy a szerintük Pavla munkája mindig is „rendszerellenes” volt.
A szlovák hatóságokat a kihallgatás során inkább az érdekelte, hogy az OCCRP mit írt Ján meggyilkolásáról, milyen üzeneteket váltottak a szervezet tagjai az ügyben, hogy a gyilkosságról tudósító többi médiának milyen szándékai lehettek – és még sok mást is kérdeztek, aminek nem volt köze a nyomozáshoz.
Amikor Pavla nem volt hajlandó válaszolni azokra a kérdésekre, amelyek nyilvánvalóan nem voltak relevánsak a nyomozás szempontjából és amelyeknek megválaszolása az újságírói munkánkat akadályozta volna, akkor a rendőrök elkérték a mobilját és megfenyegették, hogy 1650 euró büntetést kell fizetnie, ha nem működik együtt velük. Ekkor önszántából megmutatott a rendőröknek néhány üzenetet, és azt mondta nekik, minden olyan Jánnal folytatott üzenetváltást elküld nekik később, amelyet korábban letöltött.
A rendőrség ekkor azt mondta neki, a Jánnal folytatott üzenetváltása nem érdekli őket, ám minden olyan üzenetre kíváncsiak, amelyeket Pavla a gyilkosság után küldött vagy kapott.
Ekkor három újabb nyomozó lépett be a szobába, és megpróbálták letölteni a telefonról az összes információt. Amikor ez nem sikerült, nyomást helyeztek Pavlára, hogy adja át nekik a telefonját. A telefonon semmi olyan, a nyomozás szempontjából fontos információ sincs, amit az OCCRP már ne adott volna át korábban a szlovák hatóságoknak.
Követeljük, hogy amennyiben a szlovák hatóságok valóban meg akarják oldani ezt az ügyet, azonnal adják vissza a telefont az újságírónak. Az OCCRP ügyvédeket fogadott és úgy véli, a szlovák nemzeti bűnüldözési hatóságok ezen tettei rosszindulatúak, és arra engednek következtetni, hogy az újságírók ellen nyomoznak, nem pedig Ján Kuciak gyilkosait akarják megtalálni.
Ilyesfajta viselkedést autokratikus rezsimekben láttunk korábban. Európában semmi keresnivalója.
A szlovák hatóságok bármit kérdezhetnek tőlünk és minden segítséget meg fogunk adni nekik, mert mi is azt akarjuk, hogy megtalálják Ján gyilkosát. Ám a munkánk elleni támadások nem azt mutatják, hogy nekik is ez lenne a szándékuk.
Ha már egyszer itt vagy…
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, de nincsenek hirdetések és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri adománnyal, vagy havi előfizetéssel, és az SZJA egyszázalék felajánlásával is!
Magyarországon Panyi Szabolcs, a Direkt36 újságírója sötét fegyverüzleteket leplezett le; Indiában Paranjoy Guha Thakurta az üzleti és politikai összefonódásokat vizsgálta;...
Csecsenföld autoriter vezetője, Ramzan Kadirov többször hangot adott pozitív véleményének a többnejűséggel kapcsolatban, arról azonban mindezidáig nem sok információ volt...
Joseph Muscat miniszterelnöksége alatt a szigeten virágzott a szervezett bűnözés, sötét offshore üzletek köttettetek meg. Muscatot és barátait, politikai segítőit...
A tavaly októberben meggyilkolt máltai újságírónő, Daphne Caruana Galizia gyanította, hogy kapcsolat van a szárnyaló máltai online szerencsejátékipar és az...